Interscholastic Equestrian Association Zone 1 logo icon for Hunt Seat Shows photo of equestrian rider photo of hunt seat equestrian riders

Zone 1 Hunt Seat Calendar

November 1
Date Host Location Contact Competition Type
November 1 Stoneleigh-Burnham
Co-Host: Steeple Ridge Farm
Stoneleigh-Burnham
574 Bernardston Rd
Greenfield, MA 01301
413-773-8333
Zone 1 Region 12 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 1 Hunters Court
Co-Host: Brookside
Co-Host: Roslyn Manor
Stonegate Equine Facility
1378 Way Road
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 1 Hillside Meadows Hillside Meadows Equestrian Center
707 High St
Cumberland, RI 02864
508-243-8044
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 1 August Farm 179 Highland Street Holliston Ma 01746
144 Clinton Street
Hopkinton, MA 01748
508-641-2706
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 1 Wachusett Equestrian Team
Co-Host: Four Winds Farm

1103 W. Boylston St.
Worcester, MA 01606
508-887-1744
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2
Date Host Location Contact Competition Type
November 2 Concord Equestrian Team
Co-Host: Bancroft-Liberty Hill
Verrill Farm Stable, Wheeler Road, Concord, MA 01742
174 Walden Street
Concord, MA 01742
978-369-5882
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2 Bookmark
Co-Host: Brookside
Co-Host: Roslyn Manor
Stonegate Equine Facility
1378 Waqy Rd
Belpre , OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2 The Ethel Walker School
Co-Host: BlackHorse Equestrian
Co-Host: Valkyrie
Ethel Walker School, 230 Bushy Hill Rd., Simsbury, CT 06070
230 Bushy Hill Rd
simsbury, CT 06070
860-539-5621
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2 York Equestrian Team
Co-Host: Over the Oxer
Greystone Stables 85 Little River Road Berwick, Maine 03901
248 Lowell Street
Wakefiled, MA 01880
781-526-6604
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2 ABF Equine
Co-Host: Hiddenbrook stables
Co-Host: Loomis Chaffee
Abf equine
Waterman Hill Rd
Lebanon , CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 8
Date Host Location Contact Competition Type
November 8 Dana Hall School
Co-Host: Clarion Farm

160 Grove Street
Wellesley, MA 02482
781-589-0467
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
November 8 Treasure Hill Farm

CANCELLED
Treasure Hill Farm, 523 Old Colchester Road Salem, CT 06420
523 Old Colchester Road
Salem, CT 06420
860-884-5575
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 8 Hopkins-Biscuit Hill Biscuit Hill Farm, 55 Shelburne Center Road, Shelburne, MA 01370
55 Shelburne Center Road
Shelburne, MA 01370
413-625-9967
Zone 1 Region 12 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 8 Evenstride
Co-Host: Lanes End
Evenstride Ltd, 26 Orchard St. Byfield, MA 01922
248 Lowell St.
Wakefield, MA 01880
781-526-6604
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 9
Date Host Location Contact Competition Type
November 9 Folly Farm
Co-Host: Spring Meadow Farm
Folly Farm
73 Hartford Rd
Simsbury, CT 06070
860-658-9943
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 9 Grazing Fields
Co-Host: Stonecroft
Grazing Fields Farm, 201 Bournedale Road, Buzzards Bay, MA 02532
201 Bournedale Road
Buzzards Bay, MA 02632
508-685-9257
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 9 Phoenix Rising Equestrian Team
Co-Host: Enshanting Allie
Phoenix Rising 260 Pound Hill Rd N.Smithfield RI
260 Pound Hill Road
North Smithfield, RI 02896
401-345-2100
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 9 End of Hunt
Co-Host: Oak Meadow
End of Hunt Equestrian Center. Suffield, CT
955 Russell Ave
Suffield, CT 06078
860-668-1656
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 11
Date Host Location Contact Competition Type
November 11 Red Acre
Co-Host: Woodgate
Red Acre Farm Stow, MA
PO Box 67
Stow, MA 01775
978-490-4243
Zone 1 Region 4 Priority
Middle School

Prize List
November 15
Date Host Location Contact Competition Type
November 15 Avon Valley Show Stables Avon Valley Show Stables
595 Waterville Rd
Avon, CT 06001
860-677-5260
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 15 Stoneleigh-Burnham
Co-Host: King Oak Farm
Co-Host: Bonnie Lea Farm
Stoneleigh-Burnham
574 Bernardston Rd
Greenfield, MA 01301
413-773-8333
Zone 1 Region 12 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 15 Saddle Rowe
Co-Host: Rising Star Equestrian Center
Saddle Rowe Farm
73 Oakland Street
Medway, MA 02053
508-533-7108
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 15 Spring Tide Farm
Co-Host: Lanes End Farm
Spring Tide Farm, 283 Main St. Boxford, Ma
283 Main St
Boxford, MA 01921
978-317-1826
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 15 Century Mill Equestrian Century Mill Stables 185 Century Mill Road Bolton MA 01740
191 S Bolton Road
Bolton, MA 01740
978-779-2934
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 16
Date Host Location Contact Competition Type
November 16 Fox Crossing Equestrian Fox Crossing Equestrian
210 South Street
Morris, CT 06763
860-459-4523
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 16 Full Circle Farm
Co-Host: Hunters Run Stables
Co-Host: Glastonbury Hunt Club
Full Circle Farm, 719 Birch Mountain Rd., Manchester, CT 06040
719 Birch Mtn Rd
Manchester, CT 06040
860-465-6913
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22
Date Host Location Contact Competition Type
November 22 Furnace Brook
Co-Host: Friendship Field
Co-Host: Seery Hill
Furnace Brook Farm, New Ipswich, NH
PO Box 170
New Ipswich, NH 03071
603-731-4294
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 23
Date Host Location Contact Competition Type
November 23 Stockbridge Stables IEA Hadley Farm
111 North Maple St
Hadley , MA 01035
781-603-4521
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 23 TerryAllen Farms TerryAllen Farms
188 Allen St
Terryvile, CT 06786
860-585-9018
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 23 Hunter Ridge
Co-Host: Smithbridge Stables
Ramrod Farm/Hunter Ridge
15 Bly St.
Warwick, RI 02888
401-359-5344
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 29
Date Host Location Contact Competition Type
November 29 Fox Meadow Farm@ Smith College Fox Meadow Farm @ Smith College
178R West St
Northampton, MA 01040
413-531-3589
Zone 1 Region 12 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 29 Abf Equine
Co-Host: Hiddenbrook
Co-Host: Seven Js
Abf Equine
425 Waterman hill rd
Lebanon , CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 6
Date Host Location Contact Competition Type
December 6 Windcrest Farm
Co-Host: Hummingbirds

344 Gilead St.
Hebron, CT 06042
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 6 Wachusett Equestrian Team
Holiday Acres, Rutland MA
1103 W. Boylston St.
worcester, MA 01606
508-887-1744
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 7
Date Host Location Contact Competition Type
December 7 Country Farms Country Farms
31 Dillmont Dr
Smithtown, NY 11779
631-578-0622
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 7 Miss Porter's
Co-Host: Valkyrie
Avon Valley Show Stables
595 WATERVILLE RD
AVON, CT 06001

595 Waterville Rd
Avon, CT 06001
860-677-5260
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 7 Willow Brook Farm Ballards Farm, Lincoln RI
62 Pine Hill Ave
Johnston, RI 02919
401-265-5402
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 7 Cressbrook Stables
Co-Host: Turning Point
Ridgeway Stables
4 Washington Way
Kingston, NH 03848
603-781-5815
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 7 Heaven's Gate Farm Heaven's Gate Farm; 5590 Bradshaw Rd., Pipersville, PA 18947
5590 Bradshaw Rd.
Pipersville, PA 18947
267-709-0234
Zone 2 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 7 Rising Star Equestrian Center
Co-Host: Saddle Rowe Farm
149 Summer Street Medway, MA 02053
149 Summer Street
Medway, MA 02053
617-640-4685
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13
Date Host Location Contact Competition Type
December 13 Southeastern Connecticut
Co-Host: Sweetwater
Mystic Valley Hunt Club, Inc.
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT 06335
860-464-7934
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 East Texans
Cohosts: The King's Equestrian and North Louisiana Equestrians

Day 1 of 2 Day Show
December 13-14
Texas Rose Horse Park
14078 State Hwy 110 N
Tyler, TX 75704
817-683-8284
Zone 7 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 Stockbridge School Hadley Farm
111 North Maple St
Hadley , MA 01035
781-603-4521
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 Ackerer Equestrian
Co-Host: Sylvan
Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 Holly Hill Farm
Co-Host: Woodsong
Co-Host: Sandy Point
Saddle Rowe Farm, 73 Oakland Street Medway, MA
999 Concord Rd
Sudbury , MA 01776
508-259-0901
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 14
Date Host Location Contact Competition Type
December 14 Southeastern Connecticut
Co-Host: Movado
Mystic Valley Hunt Club, Inc.
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT 06335
860-464-7934
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 14 Volo Farm Equestrian Team Volo Farm, 84 Powers Road Westford, MA 01886
84 Power Rd
Westford, MA 01886
603-686-4021
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 14 FoxCreek Equestrian Team
Co-Host: Touch of Class Equestrian
Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 14 Mount Holyoke College
Co-Host: Williston-Fuller
Mount Holyoke College
50 South College St.
South Hadley, MA 01075
413-538-2493
Zone 1 Region 12 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 14 East Texans
Cohosts: The King's Equestrian and North Louisiana Equestrians

Day 2 of 2 Day Show
December 13-14
Texas Rose Horse Park
14078 State Hwy 110 N
Tyler, TX 75704
817-683-8284
Zone 7 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 3
Date Host Location Contact Competition Type
January 3 ABF equine
Co-Host: Hiddenbrook stables
ABF Equine
457 Waterman Hill rd
Lebanon, CT 06249
860-377-8299
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 4
Date Host Location Contact Competition Type
January 4 Hunter Ridge
Co-Host: Smithbridge Stables
Ramrod Farm/Hunter Ridge
76 Beech St
Cranston, RI 02910
401-359-5344
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School
January 10
Date Host Location Contact Competition Type
January 10 Dana Hall School
Co-Host: Clarion Farm
Dana Hall School
160 Grove Street
Wellesley, MA 02482
781-589-0467
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 10 Windcrest Farm
Co-Host: CT Husky
Windcrest Farm
344 Gilead St.
Hebron, CT 06042
860-645-7746
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School
January 10 Shallowbrook Shallowbrook Equestrian Center
247 Hall Hill Road
Somers, CT 06071
203-470-34118
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School
January 11
Date Host Location Contact Competition Type
January 11 Maplewood Equestrian Team Maplewood Farm
24 Ball Hill Rd
Berlin, MA 01503
617-680-2329
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School
January 11 Folly Farm Folly Farm
73 Hartford Rd
Simsbury, CT 06070
860-658-9943
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 18
Date Host Location Contact Competition Type
January 18 Team Four Star Equestrian
Co-Host: Lil Folk Farm
Herring Brook Farm
4 Pilgrim Road
Marshfield, MA 02050
617-620-2269
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School
January 18 Southeastern Connecticut
Co-Host: Movado
Mystic Valley Hunt Club, Inc.
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT 06335
860-464-7934
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 18 TerryAllen Farms TerryAllen Farms
188 Allen Street
Terryville , CT 06786
860-585-9018
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School
January 18 Nashoba Valley Volo Farm, 84 Powers Road Westford, MA 01886
774-317-0512
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School
January 19
Date Host Location Contact Competition Type
January 19 Carla Sacco Zephyr Farm
219 Watermelon Hill Road
Mahopac, NY 10541
845-621-4450
Zone 2 Region 5 Priority
Upper & Middle School
January 31
Date Host Location Contact Competition Type
January 31 Windcrest Farm
Co-Host: Hummingbirds
Windcrest Farm
344 Gilead St.
Hebron, CT 06042
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 1
Date Host Location Contact Competition Type
February 1 Southeastern Connecticut
Co-Host: Sweetwater
Mystic Valley Hunt Club, Inc.
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT 06335
860-464-7934
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 7
Date Host Location Contact Competition Type
February 7 Mid Ohio Valley Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
February 8
Date Host Location Contact Competition Type
February 8 Volo Farm Equestrian Team Volo Farm, Inc.
84 Power Rd Westford, MA 01886
603-686-4021
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School
February 8 Mid-Ohio Valley Equestrian Team Stonegate Equine Facity
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School
February 28
Date Host Location Contact Competition Type
February 28 Region 6 and 7
Semi Finals

February 28
and
March 1
February 28: Saddle Rowe, Medway MA, March 1: Dana Hall, Wellesley MA
C/O Dana Hall School
160 Grove Street
Wellesley, MA 02462
781-589-0467
Zone 1 Only
Upper & Middle School
February 28 Region 5 and 12
Semi Finals
Stoneleigh Burnham School
574 Bernardston Rd
Greenfield, MA 01301
203-520-4478
Zone 1 Only
Upper & Middle School
February 28 Region 10 and 11
Semi Finals
Terry Allen Farm
138 Minortown Rd
Woodbury, CT 06798
203-263-7933
Zone 1 Only
Upper & Middle School
March 1
Date Host Location Contact Competition Type
March 1 Region 6 and 7
Semi Finals

February 28 and March 1
February 28: Saddle Rowe, Medway MA, March 1: Dana Hall, Wellesley MA
c/o Dana Hall School, 160 Grove St.
Wellesley, MA 02462
781-589-0467
Zone 1 Only
Upper & Middle School
March 7
Date Host Location Contact Competition Type
March 7 Region 8 and 9
Semi Finals
Mystic Valley Hunt Club, Inc. Gales Ferry, CT 06335
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT 06335
860-460-8586
Zone 1 Only
Upper & Middle School
March 7 Region 2 and 4
Semi Finals

March 7-8
Evenstride Farm, 26 Orchard Street, Byfield, MA 01922
26 Orchard St.
Byfield, MA 01922
Zone 1 Only
Upper & Middle School
March 7 Region 1 and 3
Semi Finals

March 7-8
Volo Farm, 84 Powers Road Westford, MA 01886
84 Power Rd
Westford, NH 01886
603-686-4021
Zone 1 Only
Upper & Middle School
March 8
Date Host Location Contact Competition Type
March 8 Zone 1 Region 2 and 4

Semi Finals

March 7-8

Evenstride Farm, 26 Orchard Street, Byfield, MA 01922
26 Orchard Street
Byfield, MA 01922
978-821-1411
Zone 1 Only
Upper & Middle School
March 8 Region 1 and 3
Semi Finals

March 7-8
Volo Farm, 84 Powers Road Westford, MA 01886
84 Power Road
Westford, MA 01886
603-686-4021
Zone 1 Only
Upper & Middle School
March 28
Date Host Location Contact Competition Type
March 28 Zone 1 Finals

March 28-29
Mount Holyoke College Equestrian Center
50 College Street, Equestrian Center
South Hadley, MA 01075
860-800-3175
Zone 1 Only
Upper & Middle School
March 29
Date Host Location Contact Competition Type
March 29 Zone 1 Finals

March 28-29
Mount Holyoke College Equestrian Center
50 College Street
South Hadley, MA 01075
860-800-3175
Zone 1 Only
Upper & Middle School

September 20
Date Host Location Contact Competition Type
September 20 Myopia Stables Equestrian Team
Co-Host: Slade Equestrian Team
Myopia Hunt Club Stables
13 Little River Ln
Atkinson , NH 03811
978-407-1033
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 21
Date Host Location Contact Competition Type
September 21 North Gate Equestrian Team
Co-Host: Maple Grove Farm
North Gate Farm
999 Concord Road
Sudbury, MA 01776
508-259-0901
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 21 Vantage Point Farm IEA Team
Vantage Point Farm, Sutton
594 Central Turnpike
Sutton, MA 01590
508-865-1015
Zone 1 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 21 Cressbrook Stables
Co-Host: Hidden Pond Farm
Ridgeway Stables
4 Washington Way
Kingston, NH 03848
603-781-5815
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 27
Date Host Location Contact Competition Type
September 27 The Ethel Walker School
Co-Host: BlackHorse Equestrian Center

230 Bushy Hill Rd
Simsbury, CT 06070
860-539-5621
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 28
Date Host Location Contact Competition Type
September 28 Heritage Farm
Co-Host: Williston Fuller
Co-Host: King Oak
Heritage Farm 30 Florence Rd, Easthampton MA 01027
30 Florence Rd
Easthampton, MA 01027
413-588-7481
Zone 1 Region 12 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 4
Date Host Location Contact Competition Type
October 4 Wachusett Equestrian Team
Co-Host: Four Winds Farm
Holiday Acres Equestrian Center Rutland MA
1103 W. Boylston St.
Worcester, MA 01606
508-887-1744
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 5
Date Host Location Contact Competition Type
October 5 Mount Holyoke College
Co-Host: Muddy Brook
Mount Holyoke College Equestrian Center
50 College Street, Equestrian Center
South Hadley, MA 01075
413-219-9564
Zone 1 Region 12 Priority
Upper School

Prize List
October 5 Ridgetop Farm Ridgetop Farm 734 Adams St Holliston, MA
21 High Ridge Rd
Holden, MA 01520
508-410-5001
Zone 1 Region 6 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 5 Twisdenwood Farm Twisdenwood Farm
248 Lowell st
Wakefield, MA 01880
Zone 1 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 5 Fox Crossing Equestrian
Co-Host: Salko Farms
Fox Crossing Equestrian
210 South Street
Morris, CT 06763
860-459-4523
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 11
Date Host Location Contact Competition Type
October 11 Myopia Hunt Club Stables
Co-Host: Slade Equestrian Team

13 Little River Ln
Atkinson , NH 03811
978-407-1033
Zone 1 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 11 Ardmore Equestrian Stonegate Equine Facility
1378 Way Road
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 3 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 11 Century Mill Stables Century Mill Stables
191 S Bolton Road
Bolton, MA 01740
978-779-2934
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 11 Cornerstone Farm
Co-Host: Hidden Pond
Co-Host: Senator Bell
32 Amesbury Line Hill Rd, Haverhill MA
28 Uptack Rd
Groveland, MA 01834
508-395-1187
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 12
Date Host Location Contact Competition Type
October 12 North Gate Farm
Co-Host: Maple Grove Farm
North Gate Farm
999 Concord Road
Sudbury, MA 01776
508-259-0901
Zone 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 12 Hollywood Equine
Ethel Walker School, 230 Bushy Hill Rd., Simsbury, CT 06070
156 Crystal Lake Rd., Ellington, CT 06029
860-871-2158
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 12 Ardmore Equestrian
1378 Way Rd.
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 3 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 12 Windswept
Co-Host: Dorbill Stables
Windswept Farm Warren, RI
12 Palmer Ave
Warren, RI 02885
401-451-2809
Zone 1 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 12 Phoenix Rising Equestrian Team
Co-Host: Enshanting Allie
Phoenix Rising 260 Pound Hill Rd N.Smithfield RI
260 Pound Hill Road
North Smithfield, RI 02896
401-345-2100
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 12 Carriage Stone Farm
Co-Host: Rivendell Farm
Carriage Stone Farm 665 Totoket Rd. Northford, CT 06472
180 Village St.
Northford, CT 06472
203-530-5176
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 13
Date Host Location Contact Competition Type
October 13 Zephyr Farm Zephyr Farm
219 Watermelon Hill Road
Mahopac, NY 10541
845-621-4450
Zone 2 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 13 Red Acre
Co-Host: Woodgate
Red Acre Farm Stow, MA
PO Box 67
Stow, MA 01775
978-490-4243
Zone 1 Region 4 Priority
Upper School

Prize List
October 18
Date Host Location Contact Competition Type
October 18 Stonehaven Equestrian
Co-Host: Arcadia
Stonehaven Equestrian
351 West Samaria Rd
Temperance, MI 48182
419-460-5724
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 18 Cranberry Equestrian North
Co-Host: Dorbill Euestrian Team
Co-Host: Woodsong IEA Team
Reunion Farm , 271 Main St. Plympton, Ma.
271 Main St,
Plympton, MA 02367
781-910-2636
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19
Date Host Location Contact Competition Type
October 19 Daffodil Hill 138 Minortown Rd. Woodbury, CT
138 Minortown Rd.
Woodbury, CT 06798
203-217-2302
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19 Goodrich Farm & Stable Equestrian Team Goodrich Farm & Stable, 309 Diamond Hill Rd., Berwick, ME
309 Diamond Hill Rd.
Berwick, ME 03901
207-698-1970
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19 Cranberry Equestrian Team South
Co-Host: Cranberry Equestrian Team North
Reunioin Farm, Plympton, MA
131 Pleasant St.
Plympton, MA 02367
781-585-1160
Zone 1 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19 Full Circle Farm
Co-Host: Hunters Run Stables
Co-Host: Glastonbury Hunt Club
Full Circle Farm, 719 Birch Mountain Rd., Manchester, CT 06040
719 Birch Mountain Rd
Manchester, CT 06040
860-465-6913
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19 Stonehaven Equestrian
Co-Host: Arcadia
Stonehaven Equestrian
351 West Samaria Rd
Temperance, MI 48182
419-460-5724
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 25
Date Host Location Contact Competition Type
October 25 Windcrest Farm Windcrest Farm
136 Hollister
Manchester, CT 06042
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 25 Oak Hill
Co-Host: Furnace Brook
Co-Host: Friendship Field
Furnace Brook Farm, New Ipswich, NH
PO Box 170
New Ipswich, NH 03071
603-731-4294
Zone 1 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 25 Integrity Equestrian Center IEC 650 Manning St Jefferson,MA 01522
21 high ridge rd
holden, MA 01520
508-410-5001
Zone 1 Region 4 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 26
Date Host Location Contact Competition Type
October 26 Cornerstone Farm
Co-Host: Over the Oxer and Midcoast Maine
32 Amesbury Line Hill Rd, Haverhill MA
28 Uptack Rd
Groveland, MA 01834
508-395-1187
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 26 Silverstone Silverstone farm
19 Althea st
Raynham, MA 02767
774-406-6772
Zone 1 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List