Interscholastic Equestrian Association Zone 2 logo icon for Hunt Seat Shows photo of equestrian rider photo of equestrian riders hugging

Zone 2 Hunt Seat Calendar

September 21
Date Host Location Contact Competition Type
September 21 Sagamore Hill Stables
Co-Host: Stony Hill
Stanhope Stables (Sagamore Hill Stables)
137 Iceland Dr.
Huntington Station, NY 11746
631-549-9178
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 21 Stoneybrook Equestrian Team Stoneybrook Farm
428 Shaffer Road
Newfield, NY 14867
607-564-0063
Zone 2 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 21 Good Shepherd Farm Equestrian Team
Co-Host: Long Island Equestrian
Good Shepherd Farm, Yaphank, NY, 11980
10 Hamilton Street
Mastic, NY 11950
631-875-6480
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 21 Heaven's Gate Farm
Co Host: Enchanted
Heaven's Gate Farm 5590 Bradshaw Rd, Pipersville PA 18947
5590 Bradshaw Road
Pipersville, PA 18947
215-343-0213
Zone 2 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 21 Lucky C Stables
Co-Host: Greystone Stables
Co-Host: Dutchess
Lucky C Stables
PO Box 1042
Pine Bush, NY 12566
917-414-8358
Zone 2 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 27
Date Host Location Contact Competition Type
September 27 Potomac Valley Wilson College Chambersburg PA
421 Wempe Dr
Cumberland, MD 21502
301-876-0596
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 27 Buffalo Equestrian Center Buffalo Therapeutic Riding Center
950 Amherst Street
Buffalo, NY 14216
716-877-9295
Zone 2 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
September 27 The Ethel Walker School
Co-Host: BlackHorse Equestrian Center

230 Bushy Hill Rd
Simsbury, CT 06070
860-539-5621
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 27 RGB Equestrian Team
Whisper Wind
Brabern Farm - 2103 Barnes Rd Walworth NY 14568
12938 Ira Station Road
Martville, NY 13111
315-209-9186
Zone 2 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 28
Date Host Location Contact Competition Type
September 28 Olde Towne Equestrian Olde Towne Equestrian Center
40 Block blvd.
Terryville, NY 11776
631-875-9195
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 28 Lancaster Equestrian
Co-Host: Bella Rosa
Lancaster Equestrian
551 Cooper Road
Red Bank, NJ 07701
732-421-6791
Zone 2 Region 10 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 28 RGB Equestrian Team Brabern Farm - 2103 Barnes Rd Walworth NY 14568
12938 Ira Station Road
Martville, NY 13111
315-209-9186
Zone 2 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 4
Date Host Location Contact Competition Type
October 4 Grier School Kocher Farm; State College, PA
PO Box 308
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 4 Wachusett Equestrian Team
Co-Host: Four Winds Farm
Holiday Acres Equestrian Center Rutland MA
1103 W. Boylston St.
Worcester, MA 01606
508-887-1744
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 4 Sorrell Hill Equestrian Team
Co-Host: Prestige Ride
Co-Host: Emerald City
Galemont Farm 6871 West Sorrell Hill Rd Warners, NY 13164
1220 Old State Route 31
Memphis, NY 13112
315-345-2189
Zone 2 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 5
Date Host Location Contact Competition Type
October 5 Huntington Meadow Stables
Huntington Meadow Stables
1188 Salt Road
Webster, NY 14580
585-872-6286
Zone 2 Region 9 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 5 Jentri Equestrian Team Jentri Stables, Furlong, PA 18925
6 Fraser Road
Washington Crossing, PA 18977
215-431-9895
Zone 2 Region 3 Priority
Middle School

Prize List
October 5 Country Farms Country Farms
31 Dillmont Drive
Smithtown, NY 11787
631-578-0622
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School
October 5 Sorrell Hill Equestrian Team
Co-Host: Prestige Riding
Co-Host: Emerald City Equestrian Team
Sorrell Hill Stables
6871 West Sorrell Hill Rd
Warners , NY 13164
315-345-2189
Zone 2 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 5 Flying Change PHP Flying Change PHP
15 Shetland Lane
York, PA 17406
717-487-8947
Zone 2 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 5 Fox Crossing Equestrian
Co-Host: Salko Farms
Fox Crossing Equestrian
210 South Street
Morris, CT 06763
860-459-4523
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School
October 11
Date Host Location Contact Competition Type
October 11 Almost Famous Farm
Co-Host: Caustelot Farms
Co-Host: Halfmoon Valley
Almost Famous Farm
820 Park Ave
Tyrone, PA 16686
814-207-2603
Zone 2 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 12
Date Host Location Contact Competition Type
October 12 Almost Famous Farm
Co-Host: Caustelot Farms
Co-Host: Halfmoon Valley
Almost Famous Farm
820 Park Ave
Tyrone, PA 16686
814-207-2603
Zone 2 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 12 Knox School Knox School, 541 Long Beach Rd., St. James, New York 11780
56 Bennetts Rd.
Setauket, NY 11733
631-974-0794
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 12 Gardnertown Farm
Co-Host: Tall Oaks
Gardnertown Farm
822 Gardnertown Farm Rd.
Newburgh, NY 12550
914-841-1610
Zone 2 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 12 Sweet Hills Sweet Hills Riding Center
3 Crocus Drive
Syosset, NY 11791
516-238-4767
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 12 Heaven's Gate Farm LLC Heaven's Gate Farm 5590 Bradshaw Rd Pipersville, PA 18947
5590 Bradshaw Rd
Pipersville, PA 18947
215-343-0213
Zone 2 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 13
Date Host Location Contact Competition Type
October 13 Zephyr Farm Zephyr Farm
219 Watermelon Hill Road
Mahopac, NY 10541
845-621-4450
Zone 2 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 18
Date Host Location Contact Competition Type
October 18 Stonehaven Equestrian
Co-Host: Arcadia
Stonehaven Equestrian
351 West Samaria Rd
Temperance, MI 48182
419-460-5724
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 18 Whistler Ridge Morrisville College
2658 State Route 31
Canastota, NY 13032
315-569-0941
Zone 2 Region 7 Priority
Upper & Middle School
October 18 Twin Lakes Farm 960B California Road, Bronxville NY 10708
PO Box 99
Bronxville, NY 10708
914-907-6119
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19
Date Host Location Contact Competition Type
October 19 Goodrich Farm & Stable Equestrian Team Goodrich Farm & Stable, 309 Diamond Hill Rd., Berwick, ME
309 Diamond Hill Rd.
Berwick, ME 03901
207-698-1970
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19 Parkview Equestrian
Co-Host: St. John the Baptist
Co-Host: Long Island Equestrian
989 Connetquot Ave, Central Islip, NY 11722
8 Peathole Lane
Bellport Village, NY 11713
631-793-0977
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19 Smoke Tree Equestrian Morrisville State College
8911 Plainville Rd
Baldwinsville, NY 13027
315-678-2358
Zone 2 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19 Way Farm
Co-Host: Forrestel Farm
Way Farm; 2009 Harris Rd., Penfield, NY 14526
2009 Harris Rd., Penfield, NY 14526
585-330-4054
Zone 2 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19 Stonehaven Equestrian
Co-Host: Arcadia
Stonehaven Equestrian
351 West Samaria Rd
Temperance, MI 48182
419-460-5724
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19 Top of the Line Stables
Co-Host: Lucky C Stables
Top of the Line Stables
300 Schoolhouse Rd.
Chestnut Ridge, NY 10977
845-321-3882
Zone 2 Region 5 Only
Upper & Middle School
October 25
Date Host Location Contact Competition Type
October 25 Windcrest Farm Windcrest Farm
136 Hollister
Manchester, CT 06042
860-808-8937
Zone 1 Region 9 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 25 The Grier School The Grier School
Po Box 308
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 25 Echo Farm
Co-Host: Chessfield Farm
Echo Farm; 91 Spring Street, South Salem, NY 10590
91 Spring Street
South Salem, NY 10590
914-438-3523
Zone 2 Region 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 25 Durango Equestrian Team Dream Park Of New Jersey
310 Snowdon Court
Exton, PA 19341
610-764-9656
Zone 2 Region 2 Priority
Upper & Middle School
October 25 Heritage Stables Heritage Stables 681 Franklin St. Skaneateles, NY 13152
681 Franklin St
Skaneateles, NY 13152
315-729-1193
Zone 2 Region 7 Only
Upper & Middle School
October 26
Date Host Location Contact Competition Type
October 26 Pople Ridge Equestrian Team Pople Ridge Farm
2122 Ellis Rd
Mannsville, NY 13661
315-222-5631
Zone 2 Region 7 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 26 Sweet Hills Sweet Hills Riding Center
3 Crocus Drive
Syosset, NY 11791
516-238-4767
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 26 Touch N Go Farms
Co-Host: In-Stride
Touch N Go Farms
76 Rocky Point Landing Rd.
Rocky Point, NY 11778
516-848-9990
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School
November 1
Date Host Location Contact Competition Type
November 1 Hunters Court
Co-Host: Brookside
Stonegate Equine Facility
1378 Way Road
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School
November 2
Date Host Location Contact Competition Type
November 2 Boulder Brook Boulder Brook
291 Mamaroneck Road
Scarsdale, NY 10583
914-772-0995
Zone 2 Region 4 Only
Upper & Middle School
November 2 Bookmark
Co-Host: Brookside
Stonegate Equine Facility
1378 Waqy Rd
Belpre , OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School
November 2 Willow Fox IEA Team
Co-Host: Hunter Creek Farm
Willow Hill Farm
621 Rte. 211
Montgomery, NY 12549
914-213-0558
Zone 2 Region 5 Only
Upper & Middle School
November 2 Bridge Acres Stable
Co-Host: Glory Springs
Co-Host: Great Valley
Bridge Acres Stable
1470 Hunsicker Rd.
Lancaster, PA 17601
717-471-1840
Zone 2 Region 2 Priority
Upper & Middle School
November 2 The Ethel Walker School
Co-Host: BlackHorse Equestrian Center
Ethel Walker School, 230 Bushy Hill Rd., Simsbury, CT 06070
230 Bushy Hill Rd
simsbury, CT 06070
860-539-5621
Zone 1 Region 11 Priority
Upper & Middle School
November 8
Date Host Location Contact Competition Type
November 8 CTS Equestrian Team
Co-Host: WPA
Co-Host: Lake Effect
Horse on Course Equestrian Center; Valencia, PA
124 Rama Road
Beaver Falls, PA 15010
412-956-0710
Zone 2 Region 1 Only
Upper & Middle School
November 9
Date Host Location Contact Competition Type
November 9 Echo Farm
Co-Host: Chessfield Farm
Echo Farm; 91 Spring Street, South Salem, NY 10590
91 Spring Street
South Salem, NY 10590
914-438-3523
Zone 2 Region 5 Only
Upper & Middle School
November 9 Twin Lakes Farm Twin Lakes Farm - 960 California Road, Bronxville NY 10708
PO Box 99
Bronxville, NY 10708
914-907-6119
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 9 CTS Equestrian Team
Co-Host: WPA
Co-Host: Lake Effect
Horse on Course Equestrian Center; Valencia, PA
124 Rama Rd.
Beaver Falls, PA 15010
412-956-0710
Zone 2 Region 1 Only
Upper & Middle School
November 15
Date Host Location Contact Competition Type
November 15 Delaware Valley College Delaware Valley College
700 East Butler Ave
Doylestown, PA 18901
908-907-2093
Zone 2 Region 3 Only
Upper & Middle School
November 16
Date Host Location Contact Competition Type
November 16 Parkview Equestrian
Co-Host: St. John the Baptist
989 Connetquot Ave, Central Islip, NY 11722
8 Peathole Lane
Bellport Village, NY 11713
631-793-0977
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School
November 22
Date Host Location Contact Competition Type
November 22 Trilogy Riders
Co-Host: Atlantic Cape
Trilogy Farm; 73 White Pine Rd, Chesterfield, NJ 08515
226 Schoolhouse Rd.
Wrightstown, NJ 08562
609-276-3695
Zone 2 Region 10 Only
Upper & Middle School
November 23
Date Host Location Contact Competition Type
November 23 Olde Towne Equestrian Olde Towne Equestrian Center
40 BLock Blvd.
Terryville, NY 11776
631-875-9195
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School
November 23 TerryAllen Farms TerryAllen Farms
188 Allen St
Terryvile, CT 06786
860-585-9018
Zone 1 Region 10 Priority
Upper & Middle School
November 23 Thomas School Equestrian Team 250 Round Swamp Rd., Melville NY 11747
260 Round Swamp Rd.
Melville, NY 11747
631-662-3248
Zone 2 Region 4 Priority
Upper & Middle School
November 23 Hunter Ridge
Co-Host: Smithbridge Stables
Ramrod Farm/Hunter Ridge
15 Bly St.
Warwick, RI 02888
401-359-5344
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School
November 29
Date Host Location Contact Competition Type
November 29 L & B Farms
L & B Farms
727 Bellaire Rd
Hershey, PA 17033
717-917-0887
Zone 2 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 6
Date Host Location Contact Competition Type
December 6 Grier School
Co-Host: Arcadia

2440 Tyrone St., Apt B
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Only
Upper & Middle School
December 7
Date Host Location Contact Competition Type
December 7 Country Farms Country Farms
31 Dillmont Dr
Smithtown, NY 11779
631-578-0622
Zone 2 Region 6 Priority
Upper & Middle School
December 7 Grier School
Co-Host: Arcadia
Grier School
2440 Tyrone St., Apt. B
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Only
Upper & Middle School
December 7 Gardnertown Farm
Co-Host: ABC Dream Team
Gardnertown Farm
822 Gardnertown Farm Rd
Newburgh, NY 12550
914-841-1610
Zone 2 Region 5 Only
Upper & Middle School
December 13
Date Host Location Contact Competition Type
December 13 Southeastern Connecticut
Co-Host: Sweetwater
Mystic Valley Hunt Club, Inc.
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT 06335
860-464-7934
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School
December 13 Ackerer Equestrian Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
December 13 Heritage Stables Heritage Stables 681 Franklin St. Skaneateles, NY 13152
681 Franklin St
Skaneateles, NY 13152
315-729-1193
Zone 2 Region 7 Only
Upper & Middle School
December 14
Date Host Location Contact Competition Type
December 14 Southeastern Connecticut
Co-Host: Movado
Mystic Valley Hunt Club, Inc.
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT 06335
860-464-7934
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School
December 14 FoxCreek Equestrian Team
Co-Host: Touch of Class Equestrian
Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
December 14 Jentri Equestrian Team Jentri Stables, Furlong, PA 18925
6 Fraser Road
Washington Crossing, PA 18977
215-431-9895
Zone 2 Region 3 Priority
Upper School

Prize List
December 14 Lehman Farms Equestrian Team Lehman Farms
221 S Wilmarth Rd.
Pittsford, NY 14534
585-721-9415
Zone 2 Region 9 Only
Upper & Middle School
January 4
Date Host Location Contact Competition Type
January 4 Hunter Ridge
Co-Host: Smithbridge Stables
Ramrod Farm/Hunter Ridge
76 Beech St
Cranston, RI 02910
401-359-5344
Zone 1 Region 8 Only
Upper & Middle School
January 17
Date Host Location Contact Competition Type
January 17 Heritage Stables Heritage Stables 681 Franklin St. Skaneateles, NY 13152
681 Franklin St
Skaneateles, NY 13152
315-729-1193
Zone 2 Region 7 Only
Upper & Middle School
January 18
Date Host Location Contact Competition Type
January 18 Southeastern Connecticut
Co-Host: Movado
Mystic Valley Hunt Club, Inc.
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT 06335
860-464-7934
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School
January 18 Jentri Equestrian Team
Co-Host: Saddlebrook
Jentri Stables
6 Fraser Road
Washington Crossing , PA 18977
215-431-9895
Zone 2 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 19
Date Host Location Contact Competition Type
January 19 Carla Sacco Zephyr Farm
219 Watermelon Hill Road
Mahopac, NY 10541
845-621-4450
Zone 2 Region 5 Priority
Upper & Middle School
January 31
Date Host Location Contact Competition Type
January 31 Southeastern Connecticut
Co-Host: Sweetwater
Mystic Valley Hunt Club, Inc.
645 Long Cove Road
Gales Ferry, CT 06335
860-464-7934
Zone 1 Region 8 Priority
Upper & Middle School
February 7
Date Host Location Contact Competition Type
February 7 Duzan Riding Academy Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
February 8
Date Host Location Contact Competition Type
February 8 Mid-Ohio Valley Equestrian Team Stonegate Equine Facity
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School