Interscholastic Equestrian Association Zone 2 logo icon for Western Shows photo of a western equestrian rider photo of equestrian riders with ribbons

Zone 2 Western Calendar

November 2
Date Host Location Contact Competition Type
November 2 AM Saddlebrook Equestrian Center 4870 Skippack Pike, Schwenksville, PA 19473
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA 19473
610-764-0249
Zone 2 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2 PM Saddlebrook Equestrian Center 4870 Skippack Pike, Schwenksville, PA 19473
4870 Skippack Pike
Schwenksville, NY 19473
610-764-0249
Zone 2 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2 PM King Show Horses(PM) Georgia International Horse Park
8401 Norris Lake Way
Snellville, GA 30039
770-403-1815
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
November 2 AM King Show Horses (AM)

Georgia International Horse Park
8401 NORRIS LAKE WAY
SNELLVILLE, GA 30039
770-403-1815
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
November 9
Date Host Location Contact Competition Type
November 9 AM Grier School
Co-Hosts: Grove City and TMC
Grier School
2440 Tyrone St, Apt B
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 9 PM Grier School
Co-Hosts: Grove City and TMC
Grier School
Po Box 308
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 16
Date Host Location Contact Competition Type
November 16 Caustelot Farms Equestrian Team WVU Reedsville Arena; Reedsville, WV
208 Diamond Drive
Venetia, PA 15367
724-344-9539
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22
Date Host Location Contact Competition Type
November 22 AM Watkins Equestrian Team
Co-Host: SS Performance Horses
Co-Host: McColley Quarter Horses
Zone 5 Region C - Priority
Windy Knoll Farm
7154 Youngstown Salem Rd
Canfield, OH 44406
330-774-4572
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22 PM Watkins Equestrian Team
Co-Host: SS Performance
Co-Host: McColley Quarter Horses
Zone 5 Region C - Priority
Windy Knoll Farm Amy Watkins
7154 Youngstown Salem Rd
Canfield, OH 44406
330-774-4572
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13
Date Host Location Contact Competition Type
December 13 Brookwood COMBINED AM & PM - 1 SHOW ONLY Pine Lane farm 2009 Bethel Road Conyers, Ga 30012
4478 shiloh ridge trail
Snellville, GA 30039
770-826-1399
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
December 13 AM Team Need A Hand
Co-Host: Natchez Bend Equestrian
Miller Coliseum; Murfreesboro, TN
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN 37127
423-309-8386
Zone 4 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 PM Team Need A Hand
Co-Host: Natchez Bend Equestrian
Co-Host: Valley Cove
Miller Coliseum; Murfreesboro, TN
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN 37127
423-309-8386
Zone 4 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 21
Date Host Location Contact Competition Type
February 21 Hancock Horseman
Co-Host: Equine Differences
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
February 22
Date Host Location Contact Competition Type
February 22 AM Hancock Horseman
Co-Host: The Grimm Riders
Co-Host: Medina Equestrian
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
February 22 PM Hancock Horseman
Co-Host: Double Deuce
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
March 1
Date Host Location Contact Competition Type
March 1 AM Grier School
Co-Host: TMC
Co-Host: Manner's Ranch
Grier School
2440 Tyrone St., Apt. B
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School
March 1 PM Grier School
Co-Host: TMC
Co-Host: Manners Ranch
Grier School
2440 Tyrone St., Apt 2
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Only
Upper & Middle School
March 7
Date Host Location Contact Competition Type
March 7 Mountaineer Equestrian Team WVU Reedsville Farm, 155 WVU Reedsville Farm Road, Reedsville, WV 26547
60 Carroll Road
Morgantown, WV 26508
304-680-5979
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School
April 11
Date Host Location Contact Competition Type
April 11 Rocky Mountain Wranglers Spicer Arena
13333 North County Road 7
Wellington, CO 80549
806-422-0622
Zone 8 Region 1 Priority
Upper & Middle School
April 12
Date Host Location Contact Competition Type
April 12 TRH Youth Reining Club
Co-Host: Rocky Mountain Wranglers
Spicer Arena
3029 S CR 13
Loveland, CO 80537
970-481-0975
Zone 8 Region 1 Priority
Upper & Middle School
May 9
Date Host Location Contact Competition Type
May 9 2 Day Show: Sat. & Sun
Zones 2 & 3 Western Finals
Co-Host: Zone 2
Co-Host: Zone 3
WVU Farm; Reedsville, WV
820 Park Ave.
Tyrone, PA 16686
814-207-2603
Zone 2
Upper & Middle School

September 20
Date Host Location Contact Competition Type
September 20 AM Oakwood Manor Equestrian Team
Co-Host: ABC Dream Team
Oakwood Manor Horse Stable
673 East Hill Road
Binghamton, NY 13901
607-427-6875
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
September 20 PM Oakwood Manor Equestrian Team
Co-Host: ABC Dream Team
Oakwood Manor Horse Stable
673 East Hill Rd
Binghamton, NY 13901
607-427-6875
Zone 2 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 18
Date Host Location Contact Competition Type
October 18 Crimson Acres IEA Team Crimson Acres Equestrian Center
16 Daniel Shays Highway
Orange, MA 01364
978-575-0341
Zone 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List