Interscholastic Equestrian Association Zone 3 logo icon for Western Shows photo of a western equestrian riders photo of a western equestrian riders with ribbons

Zone 3 Western Calendar

December 13
Date Host Location Contact Competition Type
December 13 AM Central Carolina Equestrian Team-NC
AM Show
Sunny Pine Farms Lucama, NC
278 Walter Rawl Road
Lexington, SC 29072
803-807-0569
Zone 3 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 PM Central Carolina Equestrian Team - NC
PM Show
Sunny Pine Farms Lucama, NC
278 Walter Rawl Road
Lexington, SC 29072
803-807-0569
Zone 3 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 Brookwood COMBINED AM & PM - 1 SHOW ONLY Pine Lane farm 2009 Bethel Road Conyers, Ga 30012
4478 shiloh ridge trail
Snellville, GA 30039
770-826-1399
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
December 13 AM Team Need A Hand
Co-Host: Natchez Bend Equestrian
Miller Coliseum; Murfreesboro, TN
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN 37127
423-309-8386
Zone 4 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 PM Team Need A Hand
Co-Host: Natchez Bend Equestrian
Co-Host: Valley Cove
Miller Coliseum; Murfreesboro, TN
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN 37127
423-309-8386
Zone 4 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 3
Date Host Location Contact Competition Type
January 3 Arizona Sliders Reining Team Chaparosa Ranch
28150 N Alma School Pkwy Ste. 103-411
Scottsdale, AZ 85262
480-510-5365
Zone 8 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 21
Date Host Location Contact Competition Type
February 21 Hancock Horseman
Co-Host: Equine Differences
Co-Host: Double Deuce
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
February 22
Date Host Location Contact Competition Type
February 22 AM Hancock Horseman
Co-Host: The Grimm Riders
Co-Host: Medina Equestrian
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
February 22 PM Hancock Horseman
Co-Host: Double Deuce
Co-Host: Medina
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
March 7
Date Host Location Contact Competition Type
March 7 Mountaineer Equestrian Team WVU Reedsville Farm, 155 WVU Reedsville Farm Road, Reedsville, WV 26547
60 Carroll Road
Morgantown, WV 26508
304-680-5979
Zone 3 Region 2 Priority
Upper & Middle School
April 11
Date Host Location Contact Competition Type
April 11 Rocky Mountain Wranglers Spicer Arena
13333 North County Road 7
Wellington, CO 80549
806-422-0622
Zone 8 Region 3 Priority
Upper & Middle School
April 12
Date Host Location Contact Competition Type
April 12 TRH Youth Reining Club
Co-Host: Rocky Mountain Wranglers
Spicer Arena
3029 S CR 13
Loveland, CO 80537
970-481-0975
Zone 8 Region 3 Priority
Upper & Middle School
May 9
Date Host Location Contact Competition Type
May 9 2 Day Show: Sat. & Sun
Zones 2 & 3 Western Finals
Co-Host: Zone 2
Co-Host: Zone 3
WVU Farm; Reedsville, WV
820 Park Ave.
Tyrone, PA 16686
814-207-2603
Zone 2
Upper & Middle School

September 20
Date Host Location Contact Competition Type
September 20 AM Oakwood Manor Equestrian Team
Co-Host: ABC Dream Team
Oakwood Manor Horse Stable
673 East Hill Road
Binghamton, NY 13901
607-427-6875
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 18
Date Host Location Contact Competition Type
October 18 Crimson Acres IEA Team Crimson Acres Equestrian Center
16 Daniel Shays Highway
Orange, MA 01364
978-575-0341
Zone 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2
Date Host Location Contact Competition Type
November 2 AM Saddlebrook Equestrian Center 4870 Skippack Pike, Schwenksville, PA 19473
4870 Skippack Pike
Schwenksville, PA 19473
610-764-0249
Zone 2 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2 PM Saddlebrook Equestrian Center 4870 Skippack Pike, Schwenksville, PA 19473
4870 Skippack Pike
Schwenksville, NY 19473
610-764-0249
Zone 2 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2 PM King Show Horses(PM) Georgia International Horse Park
8401 Norris Lake Way
Snellville, GA 30039
770-403-1815
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
November 2 AM King Show Horses (AM)

Georgia International Horse Park
8401 NORRIS LAKE WAY
SNELLVILLE, GA 30039
770-403-1815
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
November 9
Date Host Location Contact Competition Type
November 9 AM Grier School
Co-Hosts: Grove City and TMC
Grier School
2440 Tyrone St, Apt B
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 9 PM Grier School
Co-Hosts: Grove City and TMC
Grier School
Po Box 308
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 16
Date Host Location Contact Competition Type
November 16 Caustelot Farms Equestrian Team WVU Reedsville Arena; Reedsville, WV
208 Diamond Drive
Venetia, PA 15367
724-344-9539
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22
Date Host Location Contact Competition Type
November 22 AM Hammond School Equestrian Team
South Carolina Equine Park, Camden, Sc
1172 Congaree Rd
Hopkins, SC 29061
803-917-2747
Zone 4
Upper & Middle School

Prize List
November 22 PM Stealing the Show South Carolina Equine Park, Camden, Sc
1172 Congaree Rd.
Hopkins, SC 29061
803-518-8922
Zone 4
Upper & Middle School

Prize List
November 22 AM Watkins Equestrian Team
Co-Host: SS Performance Horses
Co-Host: McColley Quarter Horses
Zone 5 Region C - Priority
Windy Knoll Farm
7154 Youngstown Salem Rd
Canfield, OH 44406
330-774-4572
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22 PM Watkins Equestrian Team
Co-Host: SS Performance
Co-Host: McColley Quarter Horses
Zone 5 Region C - Priority
Windy Knoll Farm Amy Watkins
7154 Youngstown Salem Rd
Canfield, OH 44406
330-774-4572
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 23
Date Host Location Contact Competition Type
November 23 AM Hammond School Equestrian Team South Carolina Equine Park, Camden, Sc
1172 Congaree Rd
Hopkins, SC 29061
803-917-2747
Zone 4
Upper & Middle School

Prize List
November 23 PM Central Carolina SC
South Carolina Equine Park, Camden, Sc
1172 Congaree Rd.
Hopkins, SC 29061
803-917-2747
Zone 4 Region 4
Upper & Middle School

Prize List