Interscholastic Equestrian Association Zone 4 logo icon for Western Shows photo of equestrian riders photo of equestrian team

Zone 4 Western Calendar

November 2
Date Host Location Contact Competition Type
November 2 PM King Show Horses(PM) Georgia International Horse Park
8401 Norris Lake Way
Snellville, GA 30039
770-403-1815
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
November 2 AM King Show Horses (AM)

Georgia International Horse Park
8401 NORRIS LAKE WAY
SNELLVILLE, GA 30039
770-403-1815
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
November 22
Date Host Location Contact Competition Type
November 22 AM Hammond School Equestrian Team
South Carolina Equine Park, Camden, Sc
1172 Congaree Rd
Hopkins, SC 29061
803-917-2747
Zone 4
Upper & Middle School

Prize List
November 22 PM Stealing the Show South Carolina Equine Park, Camden, Sc
1172 Congaree Rd.
Hopkins, SC 29061
803-518-8922
Zone 4
Upper & Middle School

Prize List
November 22 AM Watkins Equestrian Team
Co-Host: SS Performance Horses
Co-Host: McColley Quarter Horses
Zone 5 Region C - Priority
Windy Knoll Farm
7154 Youngstown Salem Rd
Canfield, OH 44406
330-774-4572
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22 PM Watkins Equestrian Team
Co-Host: SS Performance
Co-Host: McColley Quarter Horses
Zone 5 Region C - Priority
Windy Knoll Farm Amy Watkins
7154 Youngstown Salem Rd
Canfield, OH 44406
330-774-4572
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 23
Date Host Location Contact Competition Type
November 23 AM Hammond School Equestrian Team South Carolina Equine Park, Camden, Sc
1172 Congaree Rd
Hopkins, SC 29061
803-917-2747
Zone 4
Upper & Middle School

Prize List
November 23 PM Central Carolina SC
South Carolina Equine Park, Camden, Sc
1172 Congaree Rd.
Hopkins, SC 29061
803-917-2747
Zone 4 Region 4
Upper & Middle School

Prize List
December 13
Date Host Location Contact Competition Type
December 13 AM Central Carolina Equestrian Team-NC
AM Show
Sunny Pine Farms Lucama, NC
278 Walter Rawl Road
Lexington, SC 29072
803-807-0569
Zone 3 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 PM Central Carolina Equestrian Team - NC
PM Show
Sunny Pine Farms Lucama, NC
278 Walter Rawl Road
Lexington, SC 29072
803-807-0569
Zone 3 Region 7 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 Brookwood COMBINED AM & PM - 1 SHOW ONLY Pine Lane farm 2009 Bethel Road Conyers, Ga 30012
4478 shiloh ridge trail
Snellville, GA 30039
770-826-1399
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
December 13 AM Team Need A Hand
Co-Host: Natchez Bend Equestrian
Miller Coliseum; Murfreesboro, TN
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN 37127
423-309-8386
Zone 4 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 PM Team Need A Hand
Co-Host: Natchez Bend Equestrian
Co-Host: Valley Cove
Miller Coliseum; Murfreesboro, TN
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN 37127
423-309-8386
Zone 4 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 3
Date Host Location Contact Competition Type
January 3 AM Forsyth Central Equestrian Team Chicopee Woods Agriculture Center
4950 Woodlong Lane
Cumming, GA 30040
678-428-7551
Zone 4 Region 12
Upper & Middle School

Prize List
January 3 PM Forsyth Central Equestrian Team Chicopee Woods Agriculture Center
4950 Woodlong Lane
Cumming, GA 30040
678-428-7551
Zone 4 Region 12
Upper & Middle School

Prize List
January 31
Date Host Location Contact Competition Type
January 31 AM Last Lap Ranch Roane State Expo Center
738 Hopewell Road
Maryville, TN 37801
865-567-2840
Zone 4 Region 2 Only
Upper & Middle School
January 31 PM Last Lap Ranch Roane State Expo Center
738 Hopewell Road
Maryville, TN 37801
865-567-2840
Zone 4 Region 2 Only
Upper & Middle School
February 21
Date Host Location Contact Competition Type
February 21 Hancock Horseman
Co-Host: Equine Differences
Co-Host: Double Deuce
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
February 22
Date Host Location Contact Competition Type
February 22 AM Hancock Horseman
Co-Host: The Grimm Riders
Co-Host: Medina Equestrian
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
February 22 PM Hancock Horseman
Co-Host: Double Deuce
Co-Host: Medina
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
March 21
Date Host Location Contact Competition Type
March 21 Zone 4 Western Finals
March 21-22
Georgia Agricultural Center Perry, GA
3385 Damascus Rd.
Jasper, Ga 30143
678-458-7192
Zone 4 Only
Upper & Middle School
April 11
Date Host Location Contact Competition Type
April 11 Rocky Mountain Wranglers Spicer Arena
13333 North County Road 7
Wellington, CO 80549
806-422-0622
Zone 8 Region 3 Priority
Upper & Middle School
April 12
Date Host Location Contact Competition Type
April 12 TRH Youth Reining Club
Co-Host: Rocky Mountain Wranglers
Spicer Arena
3029 S CR 13
Loveland, CO 80537
970-481-0975
Zone 8 Region 3 Priority
Upper & Middle School

September 21
Date Host Location Contact Competition Type
September 21 Hidden Hollow Farm
Co-Host: Last Lap Ranch
Last Lap Ranch
738 Hopewell Road
Maryville, TN 37803
865-567-2539
Zone 4 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 18
Date Host Location Contact Competition Type
October 18 Crimson Acres IEA Team Crimson Acres Equestrian Center
16 Daniel Shays Highway
Orange, MA 01364
978-575-0341
Zone 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List