May 10
Date Host Location Contact Competition Type
May 10 Zone 5 Region B Western Finals Franklin Co. Fairgrounds
9868 Allen Drive
Dublin, OH 43017
614-404-8841
Zone 5
Upper & Middle School
May 30
Date Host Location Contact Competition Type
May 30 Zone 5 Western Finals Team
May 30-31, 2015
University of Findlay
7290 Hill Rd
Plain City, OH 43064
614-778-5132
Zone 5 Only
Upper & Middle School

Prize List

October 18
Date Host Location Contact Competition Type
October 18 Crimson Acres IEA Team Crimson Acres Equestrian Center
16 Daniel Shays Highway
Orange, MA 01364
978-575-0341
Zone 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 2
Date Host Location Contact Competition Type
November 2 PM King Show Horses(PM) Georgia International Horse Park
8401 Norris Lake Way
Snellville, GA 30039
770-403-1815
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
November 2 AM King Show Horses (AM)

Georgia International Horse Park
8401 NORRIS LAKE WAY
SNELLVILLE, GA 30039
770-403-1815
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
November 9
Date Host Location Contact Competition Type
November 9 AM Grier School
Co-Hosts: Grove City and TMC
Grier School
2440 Tyrone St, Apt B
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 9 PM Grier School
Co-Hosts: Grove City and TMC
Grier School
Po Box 308
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 16
Date Host Location Contact Competition Type
November 16 AM Dare Equestrian Team
Zone 5 Region B - Priority
Eden Park Equestrian Complex, Sunbury Ohio
8871 Patterson Road
Hilliard, OH 43026
614-580-2758
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 16 PM Dare Equestrian Team
Zone 5 Region B - Priority
Eden Park Equestrian Complex, Sunbury Ohio
8871 Patterson Road
Hillard, OH 43026
614-580-2758
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22
Date Host Location Contact Competition Type
November 22 AM Watkins Equestrian Team
Co-Host: SS Performance Horses
Co-Host: McColley Quarter Horses
Zone 5 Region C - Priority
Windy Knoll Farm
7154 Youngstown Salem Rd
Canfield, OH 44406
330-774-4572
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 22 PM Watkins Equestrian Team
Co-Host: SS Performance
Co-Host: McColley Quarter Horses
Zone 5 Region C - Priority
Windy Knoll Farm Amy Watkins
7154 Youngstown Salem Rd
Canfield, OH 44406
330-774-4572
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 7
Date Host Location Contact Competition Type
December 7 AM The Grimm Riders
Co-Host: Hancock Horseman
Co-Host: West Winds
Zone 5 Region A - Priority
Windy Knoll
7204 Wolff Road
Medina, OH 44256
330-421-6327
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 7 PM The Grimm Riders
Co-Host: Hancock Horseman
Co-West Winds
Zone 5 Region A - Priority
Windy Knoll Farm
7204 Wolff Road
Medina, OH 44256
330-421-6327
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13
Date Host Location Contact Competition Type
December 13 Brookwood COMBINED AM & PM - 1 SHOW ONLY Pine Lane farm 2009 Bethel Road Conyers, Ga 30012
4478 shiloh ridge trail
Snellville, GA 30039
770-826-1399
Zone 4 Region 1
Upper & Middle School

Prize List
December 13 AM Team Need A Hand
Co-Host: Natchez Bend Equestrian
Miller Coliseum; Murfreesboro, TN
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN 37127
423-309-8386
Zone 4 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
December 13 PM Team Need A Hand
Co-Host: Natchez Bend Equestrian
Co-Host: Valley Cove
Miller Coliseum; Murfreesboro, TN
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN 37127
423-309-8386
Zone 4 Region 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 3
Date Host Location Contact Competition Type
January 3 Arizona Sliders Reining Team Chaparosa Ranch
28150 N Alma School Pkwy Ste. 103-411
Scottsdale, AZ 85262
480-510-5365
Zone 8 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
January 17
Date Host Location Contact Competition Type
January 17 PM KM Equestrian
Zone 5 Region C Only
The University of Findlay Western Farm
629 Tiffin Ave, Findlay OH, 45840
419-306-8787
Zone 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 17 AM KM Equestrian
Zone 5 Region C Only
The University of Findlay Western Farm
629 Tiffin Ave
Findlay, OH 45840
419-306-8797
Zone 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 18
Date Host Location Contact Competition Type
January 18 PM Culver Academies
Co-Host: Rocking L
Zone 5 Region A Only
Culver Academies Melissa Hougas
1300 Academy Rd #128
Culver, IN 46511
207-399-0890
Zone 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
January 18 AM Culver Academies
Co-Host: Rocking L
Zone 5 Region A Only
Culver Academies
1300 Academy Road #128
Culver, IN 46511
270-399-0890
Zone 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
February 15
Date Host Location Contact Competition Type
February 15 AM Claypool Ranch Equestrian Team
Co-Host: Concord Equestrian Team
Greene County Career Center Xenia, OH
11 A Adams St
Jamestown, OH 45335
330-242-1833
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 15 PM Claypool Ranch Equestrian Team
Co-Host: Concord Equestrian Team
Greene County Career Center Xenia, OH
11 A Adams St
Jamestown, OH 45335
330-242-1833
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
February 28
Date Host Location Contact Competition Type
February 28 Equine Differences
Co-Host: Angling Farms
Co-Host: Medina Western
Equine Differences, 11911 Leavitt Rd. Oberlin, OH 44074
341 Penfield Ave.
Elyria, OH 44035
Zone 5 Region A Only
440-653-0127
Zone 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 1
Date Host Location Contact Competition Type
March 1 Natchez Bend Equestrian Miller Coliseum; Murfreesboro, TN
3815 Woodbury Pike
Murfreesboro, TN 37127
423-309-8386
Zone 4 Region 2
Upper & Middle School

Prize List
March 1 AM Grier School
Co-Host: TMC
Co-Host: Manner's Ranch
Grier School
2440 Tyrone St., Apt. B
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
March 1 PM Grier School
Co-Host: TMC
Co-Host: Manners Ranch
Grier School
2440 Tyrone St., Apt 2
Tyrone, PA 16686
484-947-3240
Zone 2 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
March 1 Equine Differences
Co-Host: Angling Farms
Co-Host: Medina Western
Equine Differences, 11911 Leavitt Rd. Oberlin, OH 44074
341 Penfield Ave
Elyria, OH 44035
Zone 5 Region A Only
440-653-0127
Zone 5
Upper & Middle School

Prize List
March 7
Date Host Location Contact Competition Type
March 7 AM Bay Hill Farm
Co-Host: Arnold Equestrian team
Co-Host: Concord Equestrian team
Zone Region C - Only
Bay Hill Farm
2630 Carriage rd
Powell, OH 43065
614-588-3316
Zone 5 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 7 Autumn Rose
Co-Host: Stride By Stride
Zone 5 Region B Priority
Ohio State Fairgrounds- Columbus, Ohio
9868 Allen Drive
Dublin , OH 43017
614-207-9043
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
March 7 PM Bay Hill Farm
Co-Host: Arnold Equestrian
Co-Host: Concord Equestrian
Zone 5 Region C Only
Bay Hill Farm
2630 Carriage Rd
Powell, OH 43065
614-588-3316
Zone 5 Only
Upper & Middle School
March 8
Date Host Location Contact Competition Type
March 8 Autumn Rose
Co-Host: Stride By Stride
Zone 5 Region B Priority
Ohio State Fairgrounds- Columbus, Ohio
9868 Allen Drive
Dublin , OH 43017
614-207-9043
Zone 5 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 8 Arnold Equestrian
Co-Host: SS Performance Horses/Bay Hill Farm
Zone 5 Region C Only
Bay Hill Farms
2415 St Rt 603
Ashland, OH 44805
419-895-1864
Zone 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 21
Date Host Location Contact Competition Type
March 21 AM SS Performance Horses
Co-Host: Watkins Equestrian Team
Co-Host: McColley Equestrian Team

REGION A & C ONLY
Watkins Quarter Horses
606 County Road 801
Ashland, OH 44805-9571
419-685-0761
Zone 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
March 21 PM SS Performance Horses
Co:Host: Watkins Equestrian Team
Co-Host: McColley Equestrian Team
Region A & C Only
Watkins Quarter Horses
606 Country Rd 801
Ashland, OH 44805-9571
419-685-0761
Zone 5 Only

Prize List
March 28
Date Host Location Contact Competition Type
March 28 Mountaineer Equestrian Team

Rescheduled Show
WVU Reedsville Farm, 155 WVU Reedsville Farm Road, Reedsville, WV 26547
60 Carroll Road
Morgantown, WV 26508
304-680-5979
Zone 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
March 29
Date Host Location Contact Competition Type
March 29 Hancock Horseman Show A
Co-Host: Double Deuce/The Grimm Riders/Medina Eq/Equine Difference
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
March 29 Hancock Horseman Show B
Co-Host: Double Deuce/The Grimm Riders/Medina Eq/Equine Differences
Zone 5 Region A Priority
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
March 29 Hancock Horseman Show C
Co-Host: Double Deuce/The Grimm Riders/Medina Equestrian/ Equine Differences
Windy Knoll Farm
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
April 11
Date Host Location Contact Competition Type
April 11 Rocky Mountain Wranglers Spicer Arena
13333 North County Road 7
Wellington, CO 80549
806-422-0622
Zone 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
April 11 Zone 5 Region C Western Finals Windy Knoll Farm
629 Tiffin Ave
Findlay, OH 45840
419-306-8797
Zone 5 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 12
Date Host Location Contact Competition Type
April 12 AM Autumn Rose Equestrian
Co-Host: Double H Cooper
Zone 5 Region B - Only
Autumn Rose Farms
9868 Allen Dr.
Dublin, OH 43017
614-207-9043
Zone 5 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 12 PM Autumn Rose Equestrian
Co-Host: Double H Cooper
Zone 5 Region B Only
Autumn Rose Farm
9868 Allen Drive
Dublin, OH 43017
614-207-9043
Zone 5 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List
April 12 TRH Youth Reining Club
Co-Host: Rocky Mountain Wranglers
Spicer Arena
3029 S CR 13
Loveland, CO 80537
970-481-0975
Zone 8 Priority
Upper & Middle School

Prize List
April 18
Date Host Location Contact Competition Type
April 18 AM Alfred University IEA Team
Co-Host: Grove City Equestrian Team

Alfred University Equestrian Center
5174 Lake Road
Alfred Station, NY 14803
607-587-9012
Zone 2 Priority
Upper & Middle School

Prize List
April 18 PM Alfred University Alfred University Equestrian Center
5174 Lake Rd.
Alfred Station, NY 14803
607-587-9012
Zone 2 Priority
Upper & Middle School
April 18 Zone 5 Region A Western Finals Team
Zone 5 Region A Only
April 18 & 19, 2015
Windy Knoll Farm Laura Smith
11125 TR 180
Findlay, OH 45840
419-957-9054
Zone 5 Region 3 Only
Upper & Middle School

Prize List