Interscholastic Equestrian Association Zone 8 logo icon for Hunt Seat Shows Claire Davis Memorial jump photo of hunt seat equestrian team

Zone 8 Hunt Seat Calendar

October 4
Date Host Location Contact Competition Type
October 4 Wachusett Equestrian Team
Co-Host: Four Winds Farm
Holiday Acres Equestrian Center Rutland MA
1103 W. Boylston St.
Worcester, MA 01606
508-887-1744
Zone 1 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 5
Date Host Location Contact Competition Type
October 5 Scottsdale Equestrian Team 21152 N 22nd Street, Phoenix, AZ 85024
35644 N 11th Ave
Phoenix, AZ 85086
602-36305041
Zone 8 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 11
Date Host Location Contact Competition Type
October 11 Hunter Run Farm Location to be determined
P.O. Box 593
Monument, CO 80132
719-337-7619
Zone 8 Region 2 Priority
Upper & Middle School
October 12
Date Host Location Contact Competition Type
October 12 Cottonwood Riding Club Cottonwood Riding Club
3074 W Deer Creek Dr
Highlands Ranch, CO 80129
303-886-1384
Zone 8 Region 1 Only
Upper & Middle School

Prize List
October 12 Scottsdale Equestrian Team Herrick Stables, 21152 N 22nd St, Phoenix, AZ 85086
35644 N 11th Ave
Phoenix, AZ 85086
602-363-5041
Zone 8 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 18
Date Host Location Contact Competition Type
October 18 Stonehaven Equestrian
Co-Host: Arcadia
Stonehaven Equestrian
351 West Samaria Rd
Temperance, MI 48182
419-460-5724
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19
Date Host Location Contact Competition Type
October 19 Goodrich Farm & Stable Equestrian Team Goodrich Farm & Stable, 309 Diamond Hill Rd., Berwick, ME
309 Diamond Hill Rd.
Berwick, ME 03901
207-698-1970
Zone 1 Region 1 Priority
Upper & Middle School

Prize List
October 19 Stonehaven Equestrian
Co-Host: Arcadia
Stonehaven Equestrian
351 West Samaria Rd
Temperance, MI 48182
419-460-5724
Zone 5 Region 5 Priority
Upper & Middle School

Prize List
November 1
Date Host Location Contact Competition Type
November 1 Hunters Court
Co-Host: Brookside
Stonegate Equine Facility
1378 Way Road
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School
November 1 Fall RIver Farm
Co-Host: Millbrook Champions
Co-Host: Aspen Equestrian Team
Fall River Farm
10405 CR 23
Fort Lupton, CO 80621
303-931-6410
Zone 8 Region 1 Only
Upper & Middle School
November 2
Date Host Location Contact Competition Type
November 2 Bookmark
Co-Host: Brookside
Stonegate Equine Facility
1378 Waqy Rd
Belpre , OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School
November 2 Fall River Farm
Co-Host: Millbrook Champions
Co-Host: Aspen Equestrian Team
Fall River Farm
10405 CR 23
Fort Lupton, CO 80621
303-931-6410
Zone 8 Region 1 Only
Upper & Middle School
November 9
Date Host Location Contact Competition Type
November 9 Cottonwood Riding Club
Co-Host: Steamboat Equestrian
Cottonwood Riding Club
3074 W deer Creek Dr
Highlands Ranch , CO 80129
303-886-1384
Zone 8 Region 1 Only
Upper & Middle School
November 16
Date Host Location Contact Competition Type
November 16 Cheyenne Mountain Equestrian Team
Co-Host: Mile High
Co-Host: Front Range
MM Equestrian Center
P.O. Box 578
Fountain, CO 80817
719-473-4918
Zone 8 Region 2 Only
Upper & Middle School

Prize List
December 7
Date Host Location Contact Competition Type
December 7 Cheyenne Mountain Equestrian Team
Co-Host: Mile High Equestrian Team
MM Ranch 12393 Squirrel Creek Road Fountain, CO
PO Box 578
Fountain, CO 80817
719-332-4256
Zone 8 Region 2 Only
Upper & Middle School
December 13
Date Host Location Contact Competition Type
December 13 Ackerer Equestrian Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
December 13 Just A Little Farm Equestrian
Co-Host: Little Town
Co-Host: Urban Farm
Hobby Horse Farm
1100 Kalmia Ave
Boulder, CO 80304
303-579-3837
Zone 8 Region 1 Priority
Upper & Middle School
December 14
Date Host Location Contact Competition Type
December 14 FoxCreek Equestrian Team
Co-Host: Touch of Class Equestrian
Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
December 14 Just A Little Farm Equestrian Team
Co-Host: Little Town
Co-Host: Urban Farm
Hobby Horse Farm
1100 Kalmia Ave
Boulder, CO 80304
303-579-3837
Zone 8 Region 1 Priority
Upper & Middle School
January 4
Date Host Location Contact Competition Type
January 4 RCR Farms Horse Shoe Park - Queen Creek, 20464 E. Riggs Rd., Queen Creek, AZ 85142
6481 S. Forest Ct
Gilbert, AZ 85298
480-458-7166
Zone 8 Region 3 Only
Upper & Middle School
January 10
Date Host Location Contact Competition Type
January 10 In Stride Fox Hill Equestrian
7009 S curtice st
Littleton, CO 80120
720-635-4821
Zone 8 Region 1 Only
Upper & Middle School
January 11
Date Host Location Contact Competition Type
January 11 Crossroads East Valley Equestrian Crossroads Farm
916 S. Dolphin Dr.
Gilbert, AZ 85233
480-899-1708
Zone 8 Region 3 Only
Upper & Middle School
February 7
Date Host Location Contact Competition Type
February 7 Duzan Riding Academy Stonegate Equine Facility
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 3 Priority
Upper & Middle School
February 7 Fountain Valley School Fountain Valley School
15680 Hanover Rd.
Fountain, CO 80817
719-321-7830
Zone 8 Region 2 Only
Upper & Middle School
February 8
Date Host Location Contact Competition Type
February 8 Mid-Ohio Valley Equestrian Team Stonegate Equine Facity
1378 Way Rd
Belpre, OH 45714
740-350-2252
Zone 5 Region 2 Priority
Upper & Middle School
March 7
Date Host Location Contact Competition Type
March 7 Scottsdale Equestrian Team (Zone 8 Finals)
2 day show
Co-Host: Crossroads East Valley
Co-Host: RCR Farm
Welcome Home Ranch
35644 N 11th Ave
Phoenix, AZ 85086
602-363-5041
Zone 8 Only
Upper & Middle School

Prize List

September 20
Date Host Location Contact Competition Type
September 20 RCR Farms Horse Shoe Park & Equestrian Center; 20464 E. Riggs Rd., Queen Creek, AZ 85142
6481 S. Forest Ct.
Gilbert, AZ 85928
480-458-7166
Zone 8 Region 3 Priority
Upper & Middle School

Prize List